| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.014" (0.36mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.152" (3.86mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.9 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70320CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.50,W= .018 |
In Stock: 443 $6.64000 |
|
70282CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .38,W= .016 |
In Stock: 403 $6.64000 |
|
70266CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .69,W= .014 |
In Stock: 397 $6.64000 |
|
70252CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .75,W= .012 |
In Stock: 367 $6.64000 |
|
70277CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .014 |
In Stock: 352 $6.64000 |
|
70285CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .016 |
In Stock: 337 $6.64000 |
|
70297CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .016 |
In Stock: 328 $6.64000 |
|
70340CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .020 |
In Stock: 320 $6.64000 |
|
70298CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .016 |
In Stock: 308 $6.64000 |
|
70403CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .026 |
In Stock: 304 $6.64000 |