| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.012" (0.30mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.156" (3.96mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.750" (19.05mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 1.1 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70277CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .014 |
In Stock: 352 $6.64000 |
|
70285CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .016 |
In Stock: 337 $6.64000 |
|
70297CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .016 |
In Stock: 328 $6.64000 |
|
70340CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .020 |
In Stock: 320 $6.64000 |
|
70298CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .016 |
In Stock: 308 $6.64000 |
|
70403CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.38,W= .026 |
In Stock: 304 $6.64000 |
|
70321CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.75,W= .018 |
In Stock: 273 $6.64000 |
|
70264CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .56,W= .014 |
In Stock: 245 $6.64000 |
|
70270CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .88,W= .014 |
In Stock: 215 $6.64000 |
|
70260CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= .31,W= .014 |
In Stock: 207 $6.64000 |