| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.041" (1.04mm) |
| Diameter - Outside: | 0.540" (13.72mm) |
| Diameter - Inside: | 0.458" (11.63mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 0.500" (12.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 21.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
71647CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .046 |
In Stock: 825 $6.31000 |
|
71688CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .88,W= .063 |
In Stock: 638 $6.31000 |
|
71672CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .058 |
In Stock: 457 $6.31000 |
|
71673CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .058 |
In Stock: 452 $6.31000 |
|
71650CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .046 |
In Stock: 286 $6.31000 |
|
71660CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .054 |
In Stock: 275 $6.31000 |
|
S-953CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.328,L= 2.75,W= .063 |
In Stock: 269 $6.31000 |
|
71686CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .063 |
In Stock: 251 $6.31000 |
|
71663CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= 1.00,W= .054 |
In Stock: 250 $6.31000 |
|
71366CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= 1.00,W= .047 |
In Stock: 232 $6.31000 |