| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Box |
| Part Status: | Active |
| Material: | Music Wire |
| Wire Diameter: | 0.026" (0.66mm) |
| Diameter - Outside: | 0.180" (4.57mm) |
| Diameter - Inside: | 0.128" (3.25mm) |
| Diameter - Small Outside: | - |
| Diameter - Large Outside: | - |
| Free Length: | 1.130" (28.70mm) |
| Max Load: | - |
| Rate: | 11.0 lbs/in |
| End Style: | Closed & Ground |
| Finish: | None |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
70401CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .180,L= 1.25,W= .026 |
In Stock: 115 $6.29000 |
|
S-1598CSCentury Spring Corp. |
COMP O=1.468,L= 3.50,W= .079 |
In Stock: 1,438 $6.30000 |
|
71634CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .041 |
In Stock: 8,566 $6.31000 |
|
71362CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .50,W= .0475 |
In Stock: 4,042 $6.31000 |
|
71364CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .420,L= .75,W= .047 |
In Stock: 1,840 $6.31000 |
|
71646CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .046 |
In Stock: 1,090 $6.31000 |
|
71633CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .041 |
In Stock: 920 $6.31000 |
|
71647CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .63,W= .046 |
In Stock: 825 $6.31000 |
|
71688CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .88,W= .063 |
In Stock: 638 $6.31000 |
|
71672CSCentury Spring Corp. |
COMP O= .540,L= .50,W= .058 |
In Stock: 457 $6.31000 |