| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Reference Type: | Series, Dual |
| Output Type: | Adjustable (Fixed) |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | 6 V |
| Current - Output: | 20 mA |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Temperature Coefficient: | 20ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 1.5ppmp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | 2ppmrms |
| Voltage - Input: | 4.5V ~ 36V |
| Current - Supply: | 3mA |
| Current - Cathode: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package: | 16-MSOP |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MAX6177BASA+Maxim Integrated |
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC |
In Stock: 8,700 $3.63480 |
|
REF02APG4Texas Instruments |
IC VREF SERIES 0.3% 8DIP |
In Stock: 0 $3.66067 |
|
REF6030IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
REF6033IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
REF6050IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
MAX6043BAUT41+TMaxim Integrated |
PRECISION HIGH-VOLTAGE REFERENCE |
In Stock: 12,500 $3.72000 |
|
LT1460DCN8-10#PBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP |
In Stock: 0 $3.72592 |
|
LT1460DCN8-2.5#PBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP |
In Stock: 0 $3.72592 |
|
LT1004IZ-2.5#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 0.8% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |
|
LT1034BCZ-1.2#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 1.2% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |