| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Reference Type: | Series |
| Output Type: | Fixed |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Current - Output: | 21 mA |
| Tolerance: | ±0.3% |
| Temperature Coefficient: | 15ppm/°C |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz: | 4µVp-p |
| Noise - 10Hz to 10kHz: | - |
| Voltage - Input: | 8V ~ 40V |
| Current - Supply: | 1.4mA |
| Current - Cathode: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package: | 8-PDIP |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
REF6030IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
REF6033IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
REF6050IDGKRTexas Instruments |
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP |
In Stock: 0 $3.56400 |
|
MAX6043BAUT41+TMaxim Integrated |
PRECISION HIGH-VOLTAGE REFERENCE |
In Stock: 12,500 $3.72000 |
|
LT1460DCN8-10#PBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP |
In Stock: 0 $3.72592 |
|
LT1460DCN8-2.5#PBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP |
In Stock: 0 $3.72592 |
|
LT1004IZ-2.5#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 0.8% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |
|
LT1034BCZ-1.2#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 1.2% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |
|
LT1034BCZ-2.5#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 1.6% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |
|
LT1004IZ-1.2#TRPBFLinear Technology (Analog Devices, Inc.) |
IC VREF SHUNT 0.3% TO92-3 |
In Stock: 0 $3.73800 |