| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6 pF |
| Tolerance: | ±0.5pF |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12CD090D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED150G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED180G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 500 $0.00000 |
|
MC12ED180G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED220G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED240G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED240G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED270F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED300F-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30PF 1% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED300G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |