| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 43 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.055" (1.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12CD030D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12CD040D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12CD060D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12CD090D-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 9PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED150G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED180G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 500 $0.00000 |
|
MC12ED180G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED220G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED240G-FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED240G-TFCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24PF 2% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |