| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 1 kV |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC22FF471J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 470PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA220J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 5% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD620J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD331J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FD501J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 500PF 5% 500V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA680J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 5% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MCN18FD331JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MIN02-002C3R3D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP PTFE 3.3PF 0.5PF 300V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MIN02-002C4R7D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP PTFE 4.7PF 0.5PF 300V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MIN02-002C6R8D-FCornell Dubilier Electronics |
CAP PTFE 6.8PF 0.5PF 300V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |