| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC18FD301J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA050D-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA151F-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 150PF 1% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA241J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 5% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED180J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA270J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12CD050D-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD680J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA020D-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF102J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |