| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 750 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 2220 (5750 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC08EA200J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20PF 5% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED150J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA030D-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD101J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 100PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD221J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 220PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FA470J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47PF 5% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD471J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 470PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FA202J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2000PF 5% 100V 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD121J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 120PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC18FD391J-TCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 5% 500V 1812 |
In Stock: 0 $0.00000 |