| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MC |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 150 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Lead Spacing: | - |
| Features: | RF, High Q, Low Loss |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.079" (2.00mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MC12FA241JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 240PF 5% 100V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12ED180JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA270JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12CD050DCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD680JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08CA020DCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2PF 0.5PF 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF102JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC22FF471JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 470PF 5% 1KV 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC08EA220JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22PF 5% 100V 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
MC12FD620JCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62PF 5% 500V 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |