| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.043 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F473GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $168.39500 |
|
![]() |
CMR08F393FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $168.86500 |
CMR08F823FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $169.14000 |
|
![]() |
CMR08F473JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $169.96500 |
![]() |
CMR08F913FPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $170.03000 |
![]() |
CMR08F433GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $171.13000 |
CMR08F913GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $171.16000 |
|
![]() |
CMR08F753FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $171.65500 |
![]() |
CMR08F823GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $172.00000 |
![]() |
CMR08F913JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $173.03000 |