| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.075 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F823GPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $172.00000 |
![]() |
CMR08F913JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $173.03000 |
![]() |
CMR08F563FPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $175.81000 |
![]() |
CMR08F683FPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $176.40000 |
CMR08F623FOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $177.55500 |
|
CMR08F683GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $177.55500 |
|
![]() |
CMR08F683JPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $179.27000 |
![]() |
CMR08F623GPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $180.62000 |
![]() |
CMR08F513FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $181.20000 |
CMR08F473FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $182.12000 |