| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.068 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F623GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $164.19000 |
|
CMR08F513FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $164.75000 |
|
![]() |
CMR08F623JPCRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $165.84000 |
![]() |
CMR08F473FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $166.95000 |
![]() |
CMR08F513GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $167.34000 |
CMR08F513JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $167.50000 |
|
CMR08F433FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $168.35500 |
|
CMR08F473GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $168.39500 |
|
![]() |
CMR08F393FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $168.86500 |
CMR08F823FOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $169.14000 |