| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.075 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F683JOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $143.23000 |
|
![]() |
CMR08F823GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.33000 |
CMR08F563JOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $143.36000 |
|
![]() |
CMR08F393JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.64500 |
CMR08F363FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $143.70000 |
|
CMR08F823JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $143.70000 |
|
![]() |
CMR08F333FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.84000 |
![]() |
CMR08F913JPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $144.18000 |
CMR08F753GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $144.28000 |
|
CMR08F623GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $144.32000 |