| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.036 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.449" L x 0.382" W (36.80mm x 9.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F823JOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $143.70000 |
|
![]() |
CMR08F333FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.84000 |
![]() |
CMR08F913JPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $144.18000 |
CMR08F753GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $144.28000 |
|
CMR08F623GOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $144.32000 |
|
![]() |
CMR08F753JPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $145.97000 |
![]() |
CMR08F363GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $146.27000 |
![]() |
CMR08F563FPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $146.50500 |
CMR08F563GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $147.88000 |
|
CMR08F623FOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $147.96500 |