| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F513FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $141.84000 |
![]() |
CMR08F363JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $141.85500 |
CMR08F393GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $142.42000 |
|
CMR08F433JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $142.42000 |
|
CMR08F913GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $142.60000 |
|
![]() |
CMR08F433GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $142.61500 |
![]() |
CMR08F563GPCPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $142.97000 |
![]() |
CMR08F753FPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.04000 |
CMR08F683JOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 68000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $143.23000 |
|
![]() |
CMR08F823GPAPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $143.33000 |