| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.056 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F333GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $140.50500 |
![]() |
CMR08F303FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $140.68000 |
![]() |
CMR08F393FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $140.72000 |
CMR08F823FOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $140.98000 |
|
![]() |
CMR08F473JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $141.64000 |
![]() |
CMR08F513FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $141.84000 |
![]() |
CMR08F363JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $141.85500 |
CMR08F393GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $142.42000 |
|
CMR08F433JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $142.42000 |
|
CMR08F913GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $142.60000 |