| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.03 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F473FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $118.75500 |
|
CMR08F513GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 51000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $119.06000 |
|
CMR08F563JOCPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $119.46500 |
|
![]() |
CMR08F303JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $119.87000 |
![]() |
CMR08F273GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.09000 |
![]() |
CMR08F513JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.14500 |
![]() |
CMR08F433FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.80000 |
![]() |
CMR08F473GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.81500 |
CMR08F913FOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $120.97500 |
|
![]() |
CMR08F823FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $121.36500 |