| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.056 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 300 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.461" L x 0.421" W (37.10mm x 10.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F303JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $119.87000 |
![]() |
CMR08F273GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.09000 |
![]() |
CMR08F513JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.14500 |
![]() |
CMR08F433FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.80000 |
![]() |
CMR08F473GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $120.81500 |
CMR08F913FOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 91000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $120.97500 |
|
![]() |
CMR08F823FPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $121.36500 |
![]() |
CMR08F913GPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $122.77000 |
CMR08F393GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $125.15000 |
|
CMR08F433JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $125.15000 |