| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.022 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F303GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $98.73000 |
|
CMR08F243GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $98.93333 |
|
![]() |
CMR08F303JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $99.89000 |
![]() |
CMR08F273GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $100.08000 |
CMR08F393FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $100.11000 |
|
![]() |
CMR08F243JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $100.29500 |
CMR08F273JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $100.51500 |
|
![]() |
CMR08F223GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $100.66000 |
CMR08F473JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 47000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $100.79000 |
|
CMR08F433GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 43000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $101.50000 |