| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.075 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.469" L x 0.441" W (37.30mm x 11.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F363GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $95.72667 |
|
![]() |
CMR08F333GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $95.88667 |
CMR08F563GOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $96.45333 |
|
![]() |
CMR08F563JPCMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $97.55500 |
![]() |
CMR08F243FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $97.70000 |
CMR08F333JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $97.93333 |
|
CMR08F273FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 27000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $98.07667 |
|
CMR08F623JOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $98.34000 |
|
CMR08F223FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $98.65667 |
|
CMR08F303GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $98.73000 |