| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.082 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.461" W (37.60mm x 11.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F333FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $93.81333 |
CMR08F393JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 39000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $93.96667 |
|
CMR08F753GOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $94.10667 |
|
CMR08F333FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $94.12667 |
|
![]() |
CMR08F753JPAMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $95.19000 |
![]() |
CMR08F363GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $95.39500 |
CMR08F753JOAMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 75000PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $95.48667 |
|
CMR08F363GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $95.72667 |
|
![]() |
CMR08F333GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $95.88667 |
CMR08F563GOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $96.45333 |