| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.03 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR08F303JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $81.82333 |
![]() |
CMR07F183FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $81.84000 |
CMR07F203FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $81.87333 |
|
![]() |
CMR08F273GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $81.93667 |
CMR08F243JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $83.84000 |
|
CMR08F223GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $84.11333 |
|
![]() |
CMR07F203GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $84.24000 |
![]() |
CMR08F223JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $85.50333 |
![]() |
CMR08F303FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $87.01333 |
CMR08F333GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $87.16667 |