| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.033 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F303FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 30000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $87.26333 |
|
![]() |
CMR08F363JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $87.74000 |
CMR08F363JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 36000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $88.00000 |
|
![]() |
CMR08F333JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $88.20667 |
![]() |
CMR08F273FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $88.35333 |
CMR08F563JOCMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 56000PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $88.68333 |
|
CMR08F243FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $88.82667 |
|
![]() |
CMR08F303GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $88.94333 |
![]() |
CMR07F203FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $90.08000 |
![]() |
CMR08F223FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $90.39333 |