| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.013 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR08F243JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 24000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $62.20750 |
|
![]() |
CMR07F153JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.24000 |
CMR08F223GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $62.44750 |
|
![]() |
CD42FA913GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 40 $62.46500 |
![]() |
CMR07F153GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.51500 |
![]() |
CMR07F203FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.62250 |
![]() |
CMR07F163FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.72000 |
![]() |
CMR08F223JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $63.44000 |
CMR07F203GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $63.79250 |
|
![]() |
CMR07F183GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $63.88750 |