| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.022 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.051" (26.70mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CD42FA913GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 40 $62.46500 |
![]() |
CMR07F153GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.51500 |
![]() |
CMR07F203FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.62250 |
![]() |
CMR07F163FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $62.72000 |
![]() |
CMR08F223JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $63.44000 |
CMR07F203GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $63.79250 |
|
![]() |
CMR07F183GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $63.88750 |
CMR07F163GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $64.17500 |
|
![]() |
CMR07F133FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $64.48000 |
CMR07F153FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $64.52750 |