| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.012 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.358" W (20.30mm x 9.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F153FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $60.46200 |
|
![]() |
CMR07F133FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $60.46250 |
CMR07F153GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $60.56000 |
|
![]() |
CMR07F103FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $60.58750 |
![]() |
CMR07F133GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $60.60750 |
CMR07F183JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $60.93000 |
|
CMR07F123FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $61.66750 |
|
![]() |
CMR07F163JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $61.75750 |
CMR07F183FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $61.98500 |
|
CMR07F133GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $61.99250 |