| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.082 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.480" L x 0.461" W (37.60mm x 11.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F153FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.10500 |
CMR07F203JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $59.40750 |
|
![]() |
CMR07F183JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.53500 |
![]() |
CMR07F123JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.86750 |
CMR07F163JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $59.92000 |
|
![]() |
CMR07F113GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.99500 |
CMR07F163GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $60.17400 |
|
![]() |
CMR07F123FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $60.30500 |
CMR07F153FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $60.46200 |
|
![]() |
CMR07F133FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $60.46250 |