| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.013 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.370" W (20.60mm x 9.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F183GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.06500 |
|
![]() |
CMR07F153JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.33800 |
CMR07F133FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.59250 |
|
![]() |
CMR07F203GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.62600 |
![]() |
CMR07F163GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.83250 |
![]() |
CD42FA823FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $58.91500 |
![]() |
CMR07F153FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.10500 |
CMR07F203JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $59.40750 |
|
![]() |
CMR07F183JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.53500 |
![]() |
CMR07F123JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $59.86750 |