| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.091 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.500" L x 0.500" W (38.10mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.941" (23.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CD42FA913JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $57.63500 |
CMR08F223JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $57.68000 |
|
CMR07F113FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $57.96000 |
|
CMR07F123GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.05000 |
|
CMR07F133JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.05000 |
|
CMR07F183GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.06500 |
|
![]() |
CMR07F153JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.33800 |
CMR07F133FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.59250 |
|
![]() |
CMR07F203GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.62600 |
![]() |
CMR07F163GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $58.83250 |