| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.015 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.811" L x 0.390" W (20.60mm x 9.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F133GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.84400 |
CMR07F203FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $56.95200 |
|
![]() |
CMR07F183FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $56.95200 |
CMR07F163FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $57.02500 |
|
![]() |
CMR07F103GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $57.15000 |
![]() |
CD42FA913JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.091UF 5% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $57.63500 |
![]() |
CD42FA913JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $57.63500 |
CMR08F223JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 22000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $57.68000 |
|
CMR07F113FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 11000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $57.96000 |
|
CMR07F123GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $58.05000 |