| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.036 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.831" L x 0.449" W (21.10mm x 11.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.921" (23.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD30FC303FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $48.67500 |
|
CD42FC623GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.062UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $48.78000 |
|
CMR07F103JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $48.81667 |
|
![]() |
CMR07F163GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.15800 |
![]() |
CMR07F153FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.39200 |
CMR07F203JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $49.62600 |
|
![]() |
CMR07F183JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.71600 |
![]() |
CMR07F123JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.87800 |
![]() |
CMR07F752FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.93200 |
![]() |
CMR07F113GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $50.04000 |