| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F163GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.15800 |
![]() |
CMR07F153FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.39200 |
CMR07F203JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $49.62600 |
|
![]() |
CMR07F183JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.71600 |
![]() |
CMR07F123JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.87800 |
![]() |
CMR07F752FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $49.93200 |
![]() |
CMR07F113GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $50.04000 |
![]() |
CMR07F822GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $50.09400 |
![]() |
CMR07F912JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $50.18400 |
![]() |
CMR07F103FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $50.50800 |