| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.016 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.902" (22.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FA823GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $45.90000 |
|
CMR03F301GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $45.90000 |
|
CMR07F103FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $45.90000 |
|
CD42FD473GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $46.30500 |
|
![]() |
CMR07F153GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $46.36833 |
CD42FD503FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.05UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $46.41000 |
|
CM07FD183FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $46.42500 |
|
![]() |
CDS30FC303JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $46.65000 |
CD30FA363FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $46.93500 |
|
CD30FC303FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 1% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $46.93500 |