| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.579" (14.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F752JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.64000 |
CD42FD473GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $44.65500 |
|
CMR07F163GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 16000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $44.67667 |
|
CD42FC623JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.062UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $44.71500 |
|
CD42FD503FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.05UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $44.71500 |
|
![]() |
CMR07F103JPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.74833 |
![]() |
CMR07F622FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.76667 |
CMR03F391GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 390PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $44.85667 |
|
![]() |
CMR07F133FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.91000 |
CMR07F153FODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 15000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $44.92833 |