| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 6800 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF752FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.52400 |
![]() |
CDV30FF822FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.52400 |
![]() |
CDV30FF153FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.57800 |
CD42FA753FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $44.05500 |
|
CD42FC683JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.068UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $44.10000 |
|
![]() |
CMR07F822FPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.17167 |
CD42FA823GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.082UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $44.19000 |
|
![]() |
CMR07F912GPDPCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.42333 |
![]() |
CMR06F472FPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.60333 |
![]() |
CMR07F752JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $44.64000 |