| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 10000 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.339" W (20.30mm x 8.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F153JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $43.32667 |
CD30FC303GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $43.36500 |
|
CD30FA363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $43.36500 |
|
CM07FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.41000 |
|
CMR07F682FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.50667 |
|
![]() |
CDV30FF752FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.52400 |
![]() |
CDV30FF822FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.52400 |
![]() |
CDV30FF153FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.57800 |
CD42FA753FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.075UF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $44.05500 |
|
CD42FC683JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.068UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $44.10000 |