| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.018 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F752GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $42.98333 |
|
![]() |
CD42FD433JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.07333 |
CD42FC623JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.062UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $43.11000 |
|
CD42FD473FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.14000 |
|
![]() |
CDV30FF133FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.14667 |
CMR07F103GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 10000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.30833 |
|
![]() |
CMR07F153JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $43.32667 |
CD30FC303GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 2% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $43.36500 |
|
CD30FA363GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.036UF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $43.36500 |
|
CM07FD203JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 20000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.41000 |