| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 9100 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.791" L x 0.331" W (20.10mm x 8.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.882" (22.40mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F271GOYRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 270PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $42.76857 |
|
![]() |
CDV30FF113FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $42.80333 |
![]() |
CDV30FF123FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $42.80333 |
CMR07F822JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $42.89333 |
|
![]() |
CMR07F682JPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $42.91167 |
CM07FD183GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 18000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $42.93000 |
|
CMR07F752GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $42.98333 |
|
![]() |
CD42FD433JP3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $43.07333 |
CD42FC623JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.062UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $43.11000 |
|
CD42FD473FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.047UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $43.14000 |