| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 5600 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.425" (10.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.780" L x 0.291" W (19.80mm x 7.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR03F301GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 300PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $38.23250 |
|
CD4CD080JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8PF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.26620 |
|
CMR07F133GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.35857 |
|
CMR06F432FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.35857 |
|
![]() |
CMR07F512GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $38.48429 |
CMR07F562FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.55571 |
|
![]() |
CDV30FH432FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.57333 |
![]() |
CDV30FJ432FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.57333 |
CMR07F622GODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $38.62857 |
|
![]() |
CDV30FF502FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $38.68167 |