| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CM07 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.011 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.799" L x 0.350" W (20.30mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CM07FD123GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 12000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.93800 |
|
CM07FD133JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 13000PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.93800 |
|
CD42FD333GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $30.94500 |
|
CD30FC273JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $30.99000 |
|
CMR06F392FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $31.06444 |
|
![]() |
CDV30FF562GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.12250 |
![]() |
CDV30FH392GO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.21750 |
![]() |
CDV30FJ392GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $31.21750 |
![]() |
CMR07F682FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.23625 |
![]() |
CMR06F332GPDRCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $31.38778 |