| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.150" (3.80mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.382" (9.70mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR07F682JPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $28.00556 |
CMR06F362FODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.04400 |
|
CD30FD203JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.05500 |
|
![]() |
CDV30FK272FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $28.12000 |
CMR03F361JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 360PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.17000 |
|
CD42FD333JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.033UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $28.25640 |
|
CMR03F171GOAPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.27800 |
|
CMR03F171GOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 170PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $28.27800 |
|
CMR03F111GOARCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 100V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33200 |
|
CMR03F111GOCRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 110PF 300V RADIAL |
In Stock: 0 $28.33200 |