| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.02 µF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.421" L x 0.299" W (36.10mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.870" (22.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD223FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD42FD243FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD42FD253FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD30FD223GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD7FA102FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1000PF 1% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.79650 |
|
![]() |
CDV30FF622JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 162 $27.85444 |
![]() |
CDV30FF682JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 6800PF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 0 $27.85444 |
![]() |
CDV30FF752JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.85444 |
![]() |
CDV30FF822JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 81 $27.85444 |
![]() |
CDV30FH272FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.85444 |