| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD4 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1500 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Features: | RF, High Frequency |
| Size / Dimension: | 0.339" L x 0.181" W (8.60mm x 4.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.311" (7.90mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FK202FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.68333 |
![]() |
CMR07F562FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.70222 |
![]() |
CDV30FJ252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.72111 |
CD30FD183GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.72960 |
|
![]() |
CMR07F622GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.75889 |
CMR06F272FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77400 |
|
CD42FD203FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD42FD223FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD42FD243FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |
|
CD42FD253FO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77600 |