| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 3600 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.681" L x 0.299" W (17.30mm x 7.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.559" (14.20mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CD42FD303JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.45040 |
|
![]() |
CDV30FJ392JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $27.45556 |
CD30FC243JO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 5% 300V RADIAL |
In Stock: 0 $27.62100 |
|
CD4FA152GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 1500PF 2% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $27.66500 |
|
![]() |
CDV30FK202FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.68333 |
![]() |
CMR07F562FPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.70222 |
![]() |
CDV30FJ252FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.72111 |
CD30FD183GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.72960 |
|
![]() |
CMR07F622GPDMCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $27.75889 |
CMR06F272FODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 2700PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.77400 |