| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CMR |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 2200 pF |
| Tolerance: | ±1% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.350" (8.90mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.669" L x 0.252" W (17.00mm x 6.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.532" (13.50mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CDV30FF302FO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.17000 |
![]() |
CDV30FF502JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.20778 |
![]() |
CDV30FK252FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $27.22667 |
CMR06F472JODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4700UF 500V |
In Stock: 0 $27.27000 |
|
CMR06F432GODPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 4300PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.27000 |
|
CD42FD273GO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.027UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.37300 |
|
![]() |
CDV30FF562JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 5600PF 5% 1000V RADIAL |
In Stock: 162 $27.37889 |
CMR06F362JODRCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3600PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.39600 |
|
CD42FD303JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.03UF 5% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $27.45040 |
|
![]() |
CDV30FJ392JO3FCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 3900PF 5% 2000V RADIAL |
In Stock: 0 $27.45556 |