| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD30 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.018 µF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 0.437" (11.10mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 0.819" L x 0.429" W (20.80mm x 10.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.909" (23.10mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CMR04F361FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.71200 |
![]() |
CDV30FJ302FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.71444 |
![]() |
CDV30FH332GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.73333 |
![]() |
CDV30FH362GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.73333 |
![]() |
CDV30FF472JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.75222 |
CD42FD203FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |
|
CD42FD223FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.022UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |
|
CD42FD243FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.024UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |
|
CD42FD253FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.025UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |
|
CMR03F331JOYPCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 330PF 50V RADIAL |
In Stock: 0 $26.78400 |