| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CD42 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.03 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| Dielectric Material: | Mica |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Lead Spacing: | 1.063" (27.00mm) |
| Features: | General Purpose |
| Size / Dimension: | 1.441" L x 0.350" W (36.60mm x 8.90mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.890" (22.60mm) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CMR07F822JODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 8200PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.56800 |
|
CMR07F752GODMCornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 7500PF 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.58600 |
|
![]() |
CDV30FH622JO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.63778 |
CD30FD183GO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.018UF 2% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.70640 |
|
![]() |
CMR04F361FPARCornell Dubilier Electronics |
CMR MICA |
In Stock: 0 $26.71200 |
![]() |
CDV30FJ302FO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.71444 |
![]() |
CDV30FH332GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.73333 |
![]() |
CDV30FH362GO3Cornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.73333 |
![]() |
CDV30FF472JO3FCornell Dubilier Electronics |
MICA |
In Stock: 0 $26.75222 |
CD42FD203FO3Cornell Dubilier Electronics |
CAP MICA 0.02UF 1% 500V RADIAL |
In Stock: 0 $26.76840 |